روش های پاک کردن تاتو و خالکوبی

مردم به دلایل مختلف مانند علاقه و عوامل فرهنگی و شخصی، از تاتو و خالکوبی استفاده می کنند. دلایل متعددی نیز وجود دارد که مردم را به پاک کردن تاتو و خالکوبی وا می دارد. اگرچه گفته می شود که تاتو ها و خالکوبی ها دائمی هستند، اما می توان آن ها را از بین برد.

فرایند پاک کردن تاتو و خالکوبی

پاک کردن تاتو و خالکوبی قدیمی از تاتو هایی که به تازگی زده شده‎اند، راحت تر است.

برخی از رنگ های خالکوبی مانند:

 • سیاه
 • قهوه ای
 • سبز
 • آبی تیره

هرچه تاتو ها و خالکوبی ها بزرگتر و جدیدتر باشند و از رنگ های بیشتری تشکیل شده باشند، از بین بردن آن ها علاوه بر هزینه بیشتر، مدت زمان بیشتری نیز طول می کشد.

 

عوامل زیر می توانند فرایند پاک کردن تاتو و خالکوبی را دشوار تر کنند:

 • داشتن پوست تیره تر
 • شرایط پوستی خاص مانند اگزما (سودا)
 • شرایط بهداشتی و سلامتی که بر پوست اثر می گذارند، مانند هرپس.

اگرچه عوامل بالا نمی توانند مانع از پاک کردن تاتو و خالکوبی شوند، اما می توانند باعث دشواری و به طول انجامیدن فرایند آن شوند.

 

پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از لیزر

از نظر بسیاری از متخخصان، برداشت و رفع لیزری تاتو و خالکوبی موفق ترین و موثر ترین راه برای از بین بردن آن است. امروزه بسیاری از تاتو ها و خالکوبی ها از طریق لیزرهای Q-switched از بین می روند. این لیزر با ارسال موجی از انرژی باعث افزایش حرارت جوهر تاتو و خالکوبی می شود و به حل شدن و از بین رفتن آن کمک می کند. پاک کردن تاتو و خالکوبی به چند جلسه درمان لیزری نیاز دارد و عموما چند هفته طول می کشد. معمولا لیزر باعث از بین رفتن کامل تاتو و خالکوبی نمی شود اما باعث محو و کمرنگ تر شدن آن می شود.

 

چه کسانی باید از رفع لیزری تاتو استفاده کنند؟

تاتو ها و خالکوبی هایی که از تنوع رنگ برخوردارند، سخت تر پاک می شوند و معمولا برای از بین بردن آن ها باید از لیزرهای مختلف و طول موج های حرارتی متفاوت استفاده کرد. درمان لیزری بیشتر برای پوست های روشن استفاده می شود زیرا لیزر می تواند باعث تغییر رنگ پوست های تیره تر شود. اگر پوست تیره دارید، بهترین درمان لیزری، درمان لیزر Q-switched یا لیزر YAG است چرا که تغییرات کمتری در رنگ پوست شما ایجاد می کنند. بدیهی است که تاتو های قدیمی و محو شده آسان تر از آن هایی که به تازگی زده شده اند از بین می روند.

 

استفاده از این روش چقدر هزینه دارد؟

هزینه پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از لیزر به اندازه تاتو ، رنگ و سن آن بستگی دارد. از آنجایی که تاتو و خالکوبی جزو فنون آرایشی و زیبایی محسوب می شود، اکثر شرکت های بیمه از درمان ها و جراحی های پاک کردن لیزر پشتیبانی نمی کنند.

 

حذف و برداشت تاتو با لیزر چگونه است؟

پاک کردن و از بین بردن تاتو در کلینیک های زیبایی انجام می شود. تکنسین لیزر در ابتدا با استفاده از مواد خاصی محل تاتو و خالکوبی را بی حس و سپس درمان لیزری را آغاز می کند. طی فرایند پاکسازی، ممکن است پوست خونریزی کند و یا تاول زده و متورم شود. این روند در جلسات متوالی ادامه پیدا می کند تا تاتو و خالکوبی شما، تا حد دلخواهتان، محو شود. میانگین جلسات لازم در افراد مختلف متفاوت است اما عموماً شش تا هشت جلسه به طول می انجامد. مدت زمان میان جلسات نیز حدود شش تا هشت هفته است.

 

مراقبت های پس از درمان

تکنسین و متخصص، اطلاعات و مراقبت های ویژه بعد از درمان را به شما گوشزد می کند. به طور معمول، در چند روز اول پس از درمان، از پماد های آنتی باکتریال (ضد باکتری) برای جلوگیری از بروز عفونت و کمک به فرایند درمان استفاده می شود.

حداقل به مدت دو هفته پس از درمان:

 • محل درمان شده را تمیز و خشک نگهدارید
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید
 • محل درمان شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید
 • تاول ها و تورم های ایجاد شده را فشار ندهید

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

برخی از بروز و ایجاد زخم در محل تاتو گزارش می دهند. برای جلوگیری ازین عامل و سایر عوامل احتمالی مانند تاول، از وارد کردن و فشار و ضربه به محل درمان شده تاتو خودداری کنید و توصیه های پزشک خود غافل نشوید.

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی که به آن رفع و برداشت تاتو از طریق ایجاد برش یا شکاف نیز می گویند، یعنی بریدن و حذف پوست خالکوبی شده و کشیدن و نزدیک کردن لبه های پوست به یکدیگر. این روش تهاجمی ترین روش و در عین حال بهترین روش برای پاک کردن تاتو و خالکوبی است.

 

چه کسانی باید از این روش استفاده کنند؟

اگرچه پاک کردن تاتو و خالکوبی با استفاده از جراحی جزو موثرترین روش های از بین بردن تاتو است، اما این روش نسبت به برخی از روش های دیگر هزینه بیشتری دارد و معمولا زخمی از خود به جا می گذارد. به همین دلیل بهتر است از آن برای پاک کردن تاتو و خالکوبی های کوچک استفاده شود.

 

هزینه برداشت و رفع تاتو با استفاده از جراحی چقدر است؟

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی نسبت به رفع آن با لیزر و یا پوست خراشی به صرفه تر است. بسته به اندازه تاتو یا خالکوبی، هزینه پاک کردن آن در جاهای مختلف می تواند متفاوت باشد که همانطور که قبلا گفته شد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

 

پاک کردن تاتو و خالکوبی از طریق جراحی چگونه صورت می گیرد؟

این جراحی در کلینیک و توسط جراح پلاستیک انجام می شود. جراح با تزریق مواد آنستاتیک و ایجاد بی حسی موضعی، جراحی را آغاز می کند تا احساس درد نکنید. از ابزاری به نام اسکالپل (چاقوی کوچک جراحی یا کالبدشکافی) برای از بین بردن رنگ تاتو در پوست استفاده می شود و سپس لبه های پوست بهم متصل می شود. مدت جراحی بسته به اندازه تاتو و روشی که تکنسین از آن استفاده می کند، می تواند از یک ساعت تا چند ساعت به طول بیانجامد.

 

مراقبت های پس از درمان

برای چند روز اول پس از جراحی، استفاده از پماد برای کمک به بهبود زخم و جلوگیری از ایجاد عفونت توصیه می شود. محل جراحی شده را برای مدت دو هفته تمیز و دور از نور خورشید نگهدارید.

 

زخم شدن و عوارض احتمالی دیگر

ایجاد زخم پس از جراحی بسیار رایج است اما می توان از بروز زخم های شدید جلوگیری کرد. برای اینکار از دستورالعمل ها و توصیه های پزشک پیروی کرده و پس از عمل به محل جراحی شده فشار وارد نکنید.

DigiTattoo
ارسال دیدگاه