تاتو چیست؟

به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست تاتو گفته می‌شود.تاتو تقریبا در تمام کشورها دنیا و فرهنگ ها رواج دارد و قدمت آن در بعضی از نقاط جهان به بیش از 4000 سال می رسد.

تاتو يا همان خالکوبي قدمتي بيش از 4000 هزار سال دارد. خالکوبي در فرهنگهاي مختلف معني و مفهوم متفاوت و مخصوص به خود را دارد.
1- خالکوبي مي تواند بعنوان آرايش دايم بکار برده شود مانند تاتو ابرو.
2- خالکوبي ميتواند بعنوان تشخيص هويت و نشانگر پايگاه اجتماعي فرد بکار رود مثلا روميان باستان برده ها و تبهکاران را براي شناسايي خالکوبي ميکردند.
3- بعنوان مناسک گذر يعني هنگامي که فرد از يک مقطع زندگي وارد دوره تازه اي در زندگي مي گردد (مانند بلوغ جنسي و ازدواج کردن) در برخي از فرهنگها مانند مردمان جزيره هاييتي اقدام به خالکوبي افراد ميکنند.
4- بعنوان تزيين.
5- براي برخي افراد تاتو تعيين کننده هويت آنها است.

تاتو چگونه انجام مي گيرد؟

تاتو توسط تزريق جوهر به زير پوست صورت مي گيرد.تزريق توسط يک سوزن که به يک ابزار مخصوص متصل مي باشد انجام مي گيرد. اين ابزار سوزن را 3000 -50 بار در دقيقه به سمت بالا و پايين مرتعش کرده و جوهر را تا عمق 1 ميلي متر بدرون پوست تزريق ميکند. جوهر را در خارجي ترين لايه پوست يا همان اپيدرم تزريق نمي کنند زيرا اين لايه از پوست مرتبا در حال ريزش و جايگزيني مي باشد.
بنابراين تاتو را نميتواند به مدت طولاني حفظ کند. جوهر در لايه مياني پوست يا درم تزريق ميگردد که سلولهاي ثابتي داشته و باعث ميگردد تاتو براي هميشه دست نخورده باقي بماند.

• خطرات و مشکلاتي که تاتو کردن در پي دارد شامل:

- درد
- هزينه بالا
- انتقال بيماريهايي همچون سيفليس، هپاتيت B و HIV مي باشد.
براي به حداقل رسانيدن خطرات عفونتي تاتو تمام اسباب و لوازمي که حين انجان تاتو مورد استفاده قرار ميگيرند را بايد توسط دستگاه اتوکلاو استريل کرد. هنگام انجام تاتو دايم بايد کاملا مراقب بود زيرا تاتو دايم يک فرايند هميشگي مي باشد. طبق آمار %50 افرادي که اقدام به تاتو کردن مي کنند پس از مدت کوتاهي از کرده خود پشيمان مي گردند.
با آنکه براي زدودن و پاک کردن تاتو راهکارهايي موجود ميباشد اما هيچگاه نمي توان تاتو دايم را بطور کاملا از روي پوست پاک کرد. بخاطر داشته باشيد که هزينه برداشت تاتو از هزينه انجام آن بالا تر ميباشد.

 

روش هاي برداشت تاتوي دايم
1- سايش پوست : ابتدا پوست تا حد انجماد سرد گشته سپس توسط ابزارهاي ويژه اي پوست را سايش ميدهند. اين روش درد و خونريزي را در پي دارد.
2- جراحي: در اين روش موضع مورد نظر توسط چاقوي جراحي شکاف داده شده سپس تاتو برداشته شده و مجددا پوست را بخيه ميزنند.
3- ليزر: اين روش آسانترين روش بر طرف ساختن تاتوي دايم ميباشد.اما هزينه آن زياد است. بنابراين هرگاه علاقه مند به داشتن تاتو بروي پوست خود ميباشد بهتر است از تاتوهاي غير دايم وموقتي استفاده کنيد که هم کم خرجتر و هم بي خطر مي باشند.

DigiTattoo
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • علیرضا 23 آبان 1399 - 15:17 بعد از ظهر

    سلام مطلب مفیدی بود .

ارسال دیدگاه